Karcianka BlackJack – historia

Geneza powstania gry Karcianka BlackJack nie jest do końca jasna. Badacze skupiają się na dwóch francuskich grach, z których gra blackjack może się wywodzić. Są to “chemin de fer” i „french ferme“ popularne w XVIII wieku gry karciane, w które grywali francuscy arystokraci.

W latach wielkiej emigracji, gra w „21”, najbliższa zasadom blackjacka, trafiła do amerykańskich kasyn, jako nowość z Francji. W XIX wieku stała się prawdziwym hitem tamtejszych kasyn. Amerykanie dość szybko zaadaptowali grę do własnych potrzeb i stworzyli z niej, dzisiejszego, Blackjacka. Karcianka BlackJack to nazwa zakładu, jaki był wypłacany w stosunku 10: 1, graczom, którym udało się zdobyć przy pierwszym rozdaniu karty: Walet i As Pik. Taki układ kart był marzeniem wszystkich graczy, zdarzał się jednak niezmiernie rzadko.
Kasyna w XIX nie pozwalały graczom na zbyt dużo. Podczas gry, nie wolno im było na przykład podwajać stawek czy rozdzielać kart, gdy krupier rozdał im dwie takie same karty. Niesprawiedliwe była również sytuacja, w której zarówno gracz jak i krupier mieli więcej niż 21 punktów, czyli furę, ponieważ w takiej sytuacji wygrywał tylko krupier.

Obecnie graczom wolno podwajać zakłady i rozdzielać karty. Wypłaty wypłacane są w stosunku 3: 2, a przez szereg lat do dyspozycji graczy, stworzono wiele strategii, które pomagają im wygrywać w kasynie.

Bonusy hazardowe